Jeśli chcemy, aby nasze rośliny rosły, kwitły i cieszyły oczy należy o to odpowiednio zadbać. Po pierwsze, warto zastanowić się jakie powinniśmy wybrać donice. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, a najbardziej popularne możliwości wyboru to drewniane, ceramiczne , betonowe czy plastikowe. Naszym skromnym zdaniem doskonałym wyborem wciąż będą klasyczne donice drewniane. Jeśli będą odpowiednio zabezpieczone będą służyć bardzo długo. Donice drewniane znajdują swoje miejsce w wielu domach i na tarasach.

Argumentem przemawiającym za tymi doniczkami jest naturalne pochodzenia materiału, mrozoodporność czy bez problemowe użytkowanie. Przede wszystkim jak już wspominaliśmy wyżej drewniane donice ogrodowe są naturalne oraz biodegradowalne, czego nie można powiedzieć o tworzywie. Donice z drewna zawsze można pociąć i dowolnie przerobić lub usunąć bez szkody dla środowiska. Drewniane doniczki są odporniejsze na działania promieni słonecznych niż jej plastikowe odpowiedniki. Doskonale wiemy, że pod wpływem intensywnego promieniowania tworzywo stosowane do produkcji plastikowych doniczek odbarwia się i odkształca.

Co jeśli chodzi o donice betonowe? Na pewno są solidne i wytrzymałe, ale… drewniane donice są lżejsze, można więc je przenosić. a przez zamontowanie kółek może odbywać się to bez problemu. Pamiętajmy też, że donica z drewna może zostać przemalowana i dostosowana do wybranej aranżacji tarasu. Z kolei donice ceramiczne nie są wytrzymałe, ale mają doskonale parametry izolacyjne, więc znajdzie zapotrzebowanie przy uprawie roślin. Oczywiście w doniczkach drewnianych można taki efekt uzyskać stosując ocieplenie ścian i dna styropianem.

 

Wiele osób decyduje się na drewniane donice z uwagi na ich walory estetyczne. Zdarza się, że donice ceramiczne lub inne po prostu nie pasują do tarasów drewnianych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *