Najczęściej rośliny sadzi się w donicach na balkonach lub tarasach. Proponuje również donice ustawiać w ogrodzie i to mimo tego, że roślinę można przecież zasadzić w ziemi. Taka donica może być ozdobą samą w sobie i nadać Twojemu ogrodowi niezwykłego charakteru.

 

Zanim zdecydujesz się na zakup donicy drewnianej, pomyśl wcześniej jak zagospodarować miejsce na balkonie lub tarasie. Zastanów się, ile miejsca możesz przeznaczyć na donice i jakie rośliny w nich posadzisz. Przemyśl także jakie rozmiary donic będziesz potrzebował.

 

Jeśli zdecydujesz się na ocieplenie donic, musisz brać pod uwagę, że ocieplenie to dodatkowe 2 cm grubości.

 

Jeśli mam doradzić uważam, że praktyczniejszym rozwiązaniem jest kupowanie donic drewnianych w mniejszych rozmiarach. Donica drewniana nie powinna zajmować zbyt wiele miejsca na balkonie, czy też tarasie. Powinna być proporcjonalnie dobrana do rozmiarów powierzchni, dlatego też w ofercie znajdują się głównie donice o wymiarach 80×40 lub 40×40 cm. Dodatkowo, większa donica ogrodowa będzie po prostu ciężka – jeśli zapełnimy ją ziemią a tak będzie, może być nam zwyczajnie ciężko ją przenosić do innego pomieszczenia, np. zimą. Ewentualnie można zamontować koła. Jeśli zakupimy mniejsze donice ogrodowe to jest możliwość zabawy w projektanta i dowolnie aranżować poprzez np.: przestawianie donic w dowolnym momencie. Ważnym argumentem jest to, że jeśli zamierzamy uprawiać rośliny o różnych wymaganiach glebowych to lepiej robić to w kilku donicach niż w jednej dużej donicy.

 

Najlepsza donica to taka, której długość nie przekracza 80-100 centymetrów. Im dłuższy bok, tym dłuższe elementy, z których zbudowana jest donice, a  te łatwiej ulegają odkształceniom pod wpływem naporu ziemi zamarzającej zimą. Z czasem może to doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji. Duże donice, wypełnione ziemią są w dodatku bardzo ciężkie i nie wszędzie można je postawić, mogą na przykład stanowić zagrożenie na balkonie.(100 litrów wilgotnego podłoża ogrodniczego waży ok.170 kilogramów). Z drugiej strony znaczny ciężar donicy wypełnionej ziemią może się okazać bardzo przydatny, kiedy potraktujemy ją jako stabilną podstawę pergoli, którą zamierzamy zbudować na balkonie czy tarasie

 

 

Dlaczego drewniane donice?

13.03.20

 

Jeśli chcemy, aby nasze rośliny rosły, kwitły i cieszyły oczy należy o to odpowiednio zadbać. Po pierwsze, warto zastanowić się jakie powinniśmy wybrać donice. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, a najbardziej popularne możliwości wyboru to drewniane, ceremiczne , betonowe czy plastikowe. Naszym skromnym zdaniem doskonałym wybororem wciąż będą klasyczne donice drewniane. Jeśli będą odpowiednio zabezpieczone będą służyc bardzo długo. Donice drewniane znajdują swoje miejsce w wielu domach i na tarasach.

Argumentem przemawiającym za tymi doniczkami jest naturalne pochodzenia materiału, mrozoodporność czy bez problemowe użytkowanie. Przede wszystkim jak już wspominaliśmy wyżej drewniane donice ogrodowe są naturalne oraz biodegradowalne, czego nie można powiedzieć o tworzywie. Donice z z drewna zawsze można pociąć i dowolnie przerobić lub usunąć bez szkody dla środowiska. Drewniane doniczki są odporniejsze na działania promieni słonecznych niż jej plastikowe odpowiedniki. Doskonale wiemy, że pod wpływem intensywnego promieniowania tworzywo sosowane do produkcji plastikowych doniczek odbarwia się i odkształca.

Co jeśli chodzi o donice betonowe? Na pewno są solidne i wytrzymałe, ale… drewniane donice są lżejsze, można więc je przenosić. a przez zamontowanie kółek może odbywać się to bez problemu. Pamiętajmy też, że donica z drewna może zostać przemalowana i dostosowana do wybranej aranżacji tarasu. Z kolei donice ceramiczne nie są wytrzymałe, ale mają doskonale parametry izolacyjne, więc znajdzie zapotrzebowanie przy uprawie roślin. Oczywiście w doniczkach drewnianych można taki efekt uzyskać stosując ocieplenie ścian i dna styropianem.

 

Wiele osób decyduje się na drewniane donice z uwagi na ich walory estetyczne. Zdarza się, że donice ceramiczne lub inne po prostu nie pasują do tarasów drewnianych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *